שאלות ותשובות בנושא בריאטריה

שאלה :  איזה ניתוח  הוא הכי פחות מסוכן והכי מומלץ לעשותו . 

 תשובה : מבחינה טכנית וניתוחית  ומבחינת הסיכון לסיבוכים ולתמותה בניתוח עצמו - נחשב ניתוח הטבעת להכי  בטוח. יחד עם זאת יש לדעת שבטווח הרחוק יותר זהו הניתוח עם הסיכוי הרבה יותר לסיבוכים , בשל נוכחות   עצם זר  בגוף , שאורח חיין מוגבל. 
בנוסף איכות האכילה  אחרי טבעת נפגעת עם  הסגירה שלה מה שעלול לגרום להקאות שגם הן פוגעות בטבעת ומגבירות את הסיכון לסיבוכים.


 למעשה אי אפשר לומר באופן כללי מה הוא הניתוח המומלץ ביותר . ההחלטה על סוג הניתוח המומלץ צריכה להעשות בהתאמה אישית למטופל  בהתאם לעודף המשקל מחלות הרקע  וסגנון האכילה .

 יש לזכור שלעבור ניתוח, גם כזה הנחשב כפחות מסוכן , אך אינו מתאים למנותח , מגביר את הסיכוי לכשלון הניתוח ולצורך בניתוח חוזר .
  בבחירת הניתוח מומלץ להתייעץ עם מנתח שעושה את כל סוגי הניתוחים ועם דיאטנית בריאטרית מנוסה .


שאלה :  כל חיי עשיתי דיאטות ולא הצלחתי בהם. בחרתי לעשות ניתוח בגלל הסיבה הזו  אז למה שאלך עכשיו לדיאטנית ולמה שאעשה דיאטה .

 תשובה :
 
באכילה יש כמה גורמים שמשפיעים על המשקל. מה אוכלים כמה אוכלים איך אוכלים ולמה אוכלים. ניתוחים בריאטרים, כולם, משפיעים רק על הכמות הנאכלת , וגם כאן רק על הכמות של מזון מוצק. מזונות נוזלים רכים ונמסים כמו שוקולדים עוגיות פיצוחים וחטיפים עוברים בקלות בכל ניתוח ואכילה מוגברת שלהם ובעיקר אכילה לא מודעת , עלולה לפגוע בירידה וגם לגרום לעליה בהמשך. כך גם אכילה של מעט מזון כל שעה שעתיים. 

ניתוח בריאטרי למעשה הוא רק כלי המסייע  להתחיל את התהליך  של ירידה במשקל אבל כדי לשמר אותו חייבים לבצע שינוי אמיתי  גם בבחירת המזון ( מה אוכלים) בהרגלי האכילה ( איך אוכלים) ובסיבת האכילה ( למה אוכלים), לשם כך מומלץ להיעזר בליווי מקצועי של דיאטנ/ית בריאטרי/ ת ופסיכולוג/ פסיכוטרפיסט .

שאלה :  בניתוח שרוול  ידוע שלאורך זמן  כיוון שמדובר בשריר הוא עלול להתרחב והכמויות של המזון שאפשר לאכול עולות . האם זה אומר  שאז עולים במשקל ?

 תשובה -
הקיבה אכן שריר  ויש לה נטייה להתרחב במהלך הזמן אך לא בלי גבול.   בשבועות הראשונים אחרי הניתוח, הקיבה  עדין פצועה ובצקתית ולכן הכמויות הנאכלות הן קטנות מאד. בהמשך יש עליה נורמלית וצפויה בכמויות , אולם כשנה אחרי הניתוח עש לרוב התייצבות בכמות והיא עדין נשארת קטנה יחסית לכמות שניתן היה לאכול טרם הניתוח. בשלב זה כיוון שהכמויות בארוחה יותר גדולות , ניתן לותר על ארוחות בינים ולהסתפק ב 3 ארוחות עיקריות וארוחת בינים קטנה . בהנחה שעד לשלב זה  שיניתם הרגלי אכילה , למדתם לאכול עם הקשבה לצרכי רעב ושובע ובמודעות ואתם מקפידים על בחירת מזון נכונה , הרי שאולי תיפסק הירידה או שהקצב יואט אבל לא תתרחש עליה במשקל  או שתתרחש עליה קטנה של  מספר קילוגרמים בודדים עד להתייצבות.

 עליה במשקל תתרחש אצל מי שסמך על הכמויות הקטנות של ההתחלה ולא עשה שינוי בבחירת המזון בצורת האכילה ובהרגלי האכילה . 


0
דף הבית