המלצות להתנהלות נכונה לפני ניתוח בריאטרי / קיצור קיבה

 חושבים על ניתוח ? מתלבטים. או שאולי כבר החלטתם ? 

 ממליצה לכם בכל מקרה להתחיל את התהליך במפגשים עם דיאטנית בריאטרית טובה ומנוסה 

התחלת התהליך בליווי אצל דיאטנית בריאטרית יחסוך לכם את עוגמת הנפש בהמשך כשתצטרכו להביא מכתב הערכה של דיאטנית לועדה וזו תדרוש מכם מספר מפגשים מה שיעכב את התהליך ויצור לחץ מיותר 
ברגע שפניתם לדיאטנית בריאטרית מההתחלה תוכלו להעזר בה בהתלבטות ובקבלת ההחלטה הנכונה לכם, וגם  לעשות אצלה את תהליך ההכנה והערכה ובמקביל את כל הבדיקות והפרוצדורות הנדרשות ולהגיע לשלב הועדה והמנתח מוכנים ככה שהסיכוי לשבושים קטן


להלן מספר המלצות  להתנהלות נכונה לפני ניתוח 

1.  התחלת התהליך בהכנה אצל דיאטנית בריאטרי - התהליך הבירוקרטי שאתם עוברים לפני הניתוח כולל קבלת האישורים וכל הבדיקות אינם נקראים הכנה לניתוח, גם אם זה נמשך מספר חודשים ואפילו שנה . לכן במקביל אליו קבעו עם דיאטנית בריאטרית טובה ומנוסה והתחילו עימה מפגשים 


2. קבלת מידע נכון  מבעלי נסיון-  שיחה עם אנשים שעברו את הניתוח היא חשובה אך הקפידו לשוחח גם עם מנותחים ותיקים ( יותר משנה אחרי ניתוח) מכל סוגי הניתוחים . 
חפשו גם כאלה שאינם מרוצים ובדקו למה . הפרידו בין תמיכה חברתית לבין מידע מקצועי אותו חשוב לקבל רק מאנשי מקצוע אוביקטיבים.

מציג את _DSC4433.jpgמציג את _DSC4433.jpgמציג את _DSC4433.jpg


3. התיעצות נכונה לגבי סוג הנתוח - כשבוחרים להתייעץ עם מנותחים עצמם, לגבי סוג ניתוח או מנתח , כדאי לזכור שכל אחד ימליץ על הניתוח שהוא עבר ועל המנתח שלו . גם מנתחים סביר להניח שימליצו על הנתוח אותו הם רגילים ויודעים הכי טוב לעשות .
לעומת זאת דיאטנית בריאטרית מנוסה מכירה את כל סוגי הניתוחים והרבה מנתחים ותוכל להיות הרבה יותר אוביקטיבית ולעזור לכם בהתאמה אישית לצרכים שלכם.

4. קבלת ההחלטה על ניתוח  ביחד עם דיאטנית בריאטרית -לפני קבלת ההחלטות על ניתוח כן או לא ועל סוג הניתוח , הגיעו לדיאטנית בריאטרית מנוסה והתייעצו איתה .
היא תוכל לזהות מצבים שדורשים הכנה מקדמת לניתוח ( כמו הפרעות אכילה ) ,לעזור לכם בהתלבטות ובקבלת החלטה וגם בבחירה אובייקטיבית של סוג הניתוח בהתאם לצרכים ולנתונים האישים שלכם .

5.  להגיע מוכנים ל מנתח  הנכון - הגיעו לייעוץ אצל מנתח שעושה את כל סוגי הניתוחים. 
הגיעו אליו אחרי שכבר עשיתם שעורי בית , קראתם חומר מקצועי, נפגשתם עם אנשי מקצוע כמו דיאטנית ופסיכולוג בריאטרים וכשיש לכם כבר שאלות מוכנות.
אל תפחדו לשאול הכל . קבלו החלטה מושכלת אחרי שיש בידיכם את כל המידע הדרוש. היו אתם מקבלי ההחלטות אל תתנו לאף אחד אחר להחליט עבורכם זה הגוף שלכם.

6.  התחלת שינויים תזונתיים והתנהגותיים טרם הניתוח - דברו עם הדיאטנית על יתרונות וחסרונות של הנתוח במה הניתוח כן עוזר ובמה לא. 
בהתאם לכך, התחילו בהדרכתה את השינוי התזונתי וההתנהגותי לפחות חודשים שלושה לפני הניתוח. אל תחכו שהניתוח יעשה את כל השינוי בשבילכם.  התחלת השינוי לפני תקל עליכם בהתמודדות אחרי .

השינויים שמומלץ מאד לעשות לפני הניתוח הם :
א. הורדת שתייה מתוקה ומוגזת 
ב. יצירת סדר ארגון ותכנון בארוחות - לפחות 3 ארוחות קבועות מסודרות
ג. הפחתת צריכת חטיפים פיצוחים ומתוקים - הניתוח לא עוזר בזה רק אתם. 
ד. התחלת אכילה מודעת לפי תחושות רעב ושובע וזיהו מצבים שבהם אתם לא אמורים לאכול כמו עיפות שעמום רגשות ועוד. 
במידה וחלק גדול מהאכילה שלכם הוא רגשי חשוב להתחיל טיפול בנושא טרם הניתוח.
ה. הפחתה הדרגתית של כמויות בעיקר פחמימות כדי להקטין את הכבד, אך גם להתרגל נפשית לכמויות הקטנות מאד של מזון אחרי הניתוח . אל תסתפקו בדיאטת דלת הפחמימות התחילו קודם בשינוי .
ז. שינוי בחירות - דגש על מזון מוצק טעים מספק ומשביע ומזין - יותר חלבון וירק ופחות פחמימה 


7.   התיחסות לערכי בדיקות הדם - עברו עם הדיאטנית  ורופא המשפחה על בדיקות הדם טרום הניתוח. במידה ויש חוסרים בויטמינים/ מינרלים  הקפידו על נטילת התוספים המתאימים, מספיק זמן טרם הניתוח כדי להגיע לניתוח עם רמות תקינות ולהפחית סיכון לחוסרים אחרי . במידה וערכי  הסוכר  לחץ הדם והכולסטרול גבוהים מאד כדאי להתחיל לאזן אותם תזונתית ותרופתית כמה שניתן  טרם הניתוח  כדי להפחית את הסכון הניתוחי . 

8. ללמוד ולהבין מראש מה מצפה אחרי הנתוח - קבלו הסבר מהדיאטנית על כל מה שמצפה לכם אחרי הנתוח, לא רק על הדברים הטובים ,אלה גם על הקשיים והבעיות האפשריות ועל פתרונות אפשריים. ככה תגיעו מוכנים רגשית יותר לתקופה הלא פשוטה שאחרי מבחינה פיזית ורגשית .
9.  ליווי רגשי - במידת הצורך ( דיאטנית בריאטרית טובה תוכל לזהות צורך כזה ) התחילו ליווי וטיפול רגשי טרם הניתוח , כדי להגיע חזקים ומוכנים יותר לניתוח . ניתן לקבל ליווי כזה על ידי פסיכולוג/ עובד סוציאלי , מומלץ לבחור את בעלי הנסיון בתחום האכילה והנתוחים הבריאטרים. ישנן גם דיאטניות שהוכשרו לתת ליווי כזה  בחלק מהמצבים . 

10.  זיהוי וטפול מקדים בהפרעות אכילה -  הכונה לאכילה בולמוסית בולמית  ואכילה לילית . במידה וזוהתה הפרעת אכילה חשוב מאד להתחיל טיפול בה טרם הניתוח, הטיפול חייב להיות על ידי צוות רב מקצועי שמתמחה בהפרעות אכילה ( דיאטנית ופסיכולוג או עובד סוציאלי) . ניתוח לא רק שלא מטפל בהפרעה אלה עלול להחמירה .

11. תאום צפיות משקלי -  עשו עם הדיאטנית והמטפל הרגשי תאום צפיות . קבעו יעדי משקל מציאותיים שהם לא בהכרח היעדים שאתם חשבתם עליהם או שאמרו לכם.  קבלו גם הסברים על קצב הירידה ועל עצירות צפויות כדי שלא תכנסו ללחץ מיותר אחרי. 
זכרו , ירידה במשקל לא בהכרח תתקן את כל התחומים האחרים בחייכם , גם אם זה נראה ככה . בדקו באילו תחומים כדאי לטפל בנפרד . 
התמקדו בהתנהלות ולא במשקל , זו גישה שחשובה  ביוחד אחרי הניתוח , אז במיוחד בשנה הראשונה התמקדות במקל עשויה להטעות ולבלבל כיוון שהוא יורד בהתחלה מהר גם כשמתנהלים לא נכון . 


12. קבלת הנחיות תזונתיות  לתקופה הראשונה אחרי הנתוח  -דאגו לקבל הנחיות אלה טרם הנתוח. אל תסתפקו בדפים שניתנו לכם בועדה או בבית החולים . עברו עם הדיאטנית הבריאטרית על ההנחיות ודאגו לקבל התאמה אישית להעדפות ולצרכים האישים שלכם כמו צמחונות טבעונות סכרת רגישות לחלב ועוד . 
הכינו בבית מראש את מצרכי המזון והמאכלים המתאימים לתקופה הראשונה אחרי הניתוח.

13.שמירה על רצף טיפולי  -תאמו  מראש מפגש עם הדיאטנית הבריאטרית שכבר הייתם אצלה טרם הניתוח לשבועים אחרי הניתוח  ככה תמנעו ממצב שבו  אתם לא מוצאים דיאטנית מתאימה ולא יודעים כיצד להתנהל. 

14. טיפול בשינים - במידה ויש לכם בעיות בשינים  טפלו בהן טרם הניתוח  כי תזדקקו להן חזקות וטובות יותר מתמיד 


15. יצירת חזון  - שבו חצי שעה עם עצמכם , עצמו את העיניים ודמינו את עצמכם שנה אחרי הניתוח, מה אתם רואים שומעים עושים ומרגישים. איך נראה סדר היום החדש שלכם ההעדפות והבחירות החדשות שלכם, מה אם מצליחים לעשות שלא הצלחתם קודם.
פתחו עיניים ורשמו הכל על דף. כתבו זאת בשפה חיובית ומפורטת . אתם יכולים להוסיף איור מתאים או גזרי עיתון של תמונות או מילים מתאימות .
כתבו זאת על ניר יפה שמרו בנילון ושימו במקום בולט עבורכם. זה החזון שלכם.
קראו אותו מרגע כתיבתו פעמים ביום בוקר וערב . 
זכרו מחשבה יוצרת מציאות .

שיהיה לכם המון בהצלחה ורק בריאות.
אל תעשו את זה הכי מהר שאפשר תעשו את זה הכי נכון שאפשר .
אל תחכו לאחרי הניתוח התחילו ליווי והכנה אצל דיאטנית בריאטרית שבחרתם ושמתאימה לכם , כמה שיותר מוקדם לפני הניתוח . 
זה ישתלם לכם מבטיחה
מעוניינים במידע נוסף הדרכה ליווי והכנה לפני או אחרי ניתוח ? צרו עימי קשר ונתחיל תהליך


 


0
דף הבית